Vaybe.NET

Alerjik Hastalıklara Dikkat

105

ALERJİK HASTALIKLAR

Alerjik hastalıklara son yıllarda giderek artan bir hızda rastlanmakta. Hatta bu oran bazı ülkelerde yüzde 33’lere kadar çıkıyor.

Belirtileri: Alerjiler kendini deride döküntü, sindirim sistemi bozuklukları, nefes alma zorluğu, burunda ve gözde akıntı, kaşıntı ve kızarıklıklar şeklinde gösteriyor.

Korunmak için: Birçok çevresel faktör (ev tozları, kedi ve köpek tüyleri, polenler) alerjen madde özellikleri taşıyor. Bu nedenle çocukları bunlardan korumak şart. Ayrıca anne sütü ile beslenen bebeklerin birçok başka hastalık gibi astım ve alerjik hastalıklara daha az yakalandığı biliniyor. Düşük tuzlu diyet, balık gibi deniz ürünlerinden zengin beslenme ve C vitamini kullanımının astım semptomlarını azalttığı biliniyor. Alerjik yapılı bir anne, bebeğini emzirirken beslenmesinde birçok allerjen potansiyeli olan gıdaya dikkat etmek zorunda.

Tedavisi: Alerjen gıdadan sakınma, ev içi akar yoğunluğunu, nem oranını, küf-mantar oluşumunu azaltma, sigara dumanına maruz bırakmama, evde duvardan duvara halı bulundurmama alınabilecek çevresel önlemlerden bazıları.

PNEMONİ (ZATÜRRE)

Zatürree (pnömoni), en gelişmiş ülkelerde bile sık görülen ve ölümlere neden olan, dünyanın bilinen en eski hastalıklarından biri. Pnömokoklar kişiden kişiye, bir-iki metrelik mesafelerden yakın temas sonucu bulaşıyorlar.

Belirtileri: Solunum sayısının artması, göğüste çekilme, sesli nefes alınması, göğüste hırıltı ve ateşin yüksek olması sayılabilir.

Korumak için: Çocuğu mikrop alabileceği ortamlardan korumak ve beslenmesine dikkat etmek. Aşılar da koruyucu oluyor.

Tedavisi: Bol sıvı alma ve dengeli beslenme öneriliyor. Anne sütü alan çocukların da sık sık emzirilmesi tavsiye ediliyor. Büyük çocuklarda sıvı gıdalar az miktarda sık aralarla veriliyor. Çevre ısısının ayarlanması da önemli: Oda ısısı ortalama 25 derece olmalı.

OBEZİTE

Obezite vücut yağ kitlesindeki aşırı artış olarak tanımlanabilir.

Belirtileri: Belirtilerin başında tabii ki fazla kilo geliyor ancak obeziteyi değerlendirilirken sadece kilo esas alınmıyor. Burada beden kitle indeksinin hesaplanması daha önemli.

Tedavisi: Obezlerde hormonal olanlar hariç yapılan iyi bir diyet ve spor ile tedavi mümkün. Okul çağından önce diyet önerilmiyor, dengeli beslenme ve hareket artışına teşvik ediliyor. Büyük çocuklarda uzman doktor ve diyetisyen kontrolünde uygun diyet programları uygulanabiliyor.

Korunmak için: Çocuğun bol su içmesini sağlamak, asla yemekle ödüllendirmemek, atıştırmayı yasaklamak, ara öğünlerde meyve ve salataya yöneltmek.

SKOLYOZ

Omurgamızın normalde önden ve yandan bakıldığında düz olması gerekiyor. Sağa ve sola doğru C veya S şeklinde eğri olması “skolyoz” olarak tanımlanıyor.

Belirtileri: En yaygın bulgu asimetri. Bir tarafa belirginleşen kürek kemiği çıkıntısı ve bir omuzun daha yüksek oluşu gibi… Bazen kalça kemiklerinde de asimetrik görünüm olabiliyor. Eğriliğin artışı, sırt ve belde ağrıya yol açıyor.

Korunmak için: Anne-babanın çocukların gelişimini düzenli takip etmeleri ve asimetrik sporlara yönlendirmemeleri gerek.

Tedavisi: Derecesi 40-45 altındaki eğriliklerin tedavisinde, fizik-tedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu tedavilerle hem hastanın ağrısı gideriliyor, hem de kaslar güçlendiriliyor. Traksiyon alçılar da kullanılabiliyor. Daha ileri vakalarda cerrahi müdahale gerekebiliyor.

İMPETİGO

Stafilokok veya stretokokların neden olduğu yüzeysel bir cilt hastalığı. İnsandan insana temasla ya da havlu, mendil gibi eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşıyor. Ciltteki küçük bir travmanın ardından travma olan yerde gelişiyor.

Belirtileri: Travmanın ardından ciltte bir kızarıklık oluşuyor. Bu travmanın üzeri hızla bal rengi kabuklarla kaplanıyor.

Korunmak için: Mutlaka hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Çocuğun cildinde en ufak bir kesik oluştuğunda bu bölge antibiyotik solüsyonla temizlenmeli.

Tedavisi: Hafif olan vakalarda yaraların üzerine ilaç uygulanması yeterli olabiliyor. Kabuklar temizlenip günde 3 kez antibiyotik solüsyonla siliniyor ve yine antibiyotikli kremler uygulanıyor. Ağır seyreden vakalardaysa, önce yaradan kültür alınıyor ve ona uygun antibiyotik ilaç tedavisi uygulanıyor.

ATOPİK DERMATİT

Atopik dermatit, deri ve mukoza zarlarının çevresel maddelere karşı ayırı duyarlılık göstermesi şeklinde tanımlanan bir cilt hastalığı.

Belirtileri: En sık rastlanan belirtiler kuru deri, kaşıntı ve döküntü. En tipik bulgu dirsek içi ve diz arkalarındaki lezyonlar. Yüzde eritemli, ince beyaz kabuklu lezyonlar vardır. Bebek emeklemeye başladıktan sonra sürtünmeye bağlı olarak bacakların ve kolların dış yüzlerine, bileklere ve alına yayılma görülüyor.

Korumak için: Hastanın bulunduğu ortam nemli olmalı, ısısı da oldukça sabit bulunmalı. Giysiler tahriş etmeyici olmalı. Bunlar özel bir sabunla yıkanmalı ve iyi durulanmalı. Aşırı banyolar ve aşırı sabun kullanmaktan kaçınmalı. Banyolardan sonra deriye yağlı maddelerin uygulanması önemli.

Tedavisi: Nemlendiriciler, topikal kortikosteroidler, oral antihistaminisler, inatçı Atopik dermatitte fotokemoterapi, UVB uygulaması, mikrofototerapi tedavi sağlanıyor.

OSGOOD-SCHLATTER HASTALIĞI

Osgood Schlatter hastalığında, diz altında bulunan çıkıntıda büyüme görülüyor.

Belirtileri: İlk belirtinin ağrı olduğunu söylemek mümkün. Başlangıçta ağrı hafif oluyor. Hasta diz altında ağrı ve eliyle dokunduğunda hassasiyet hissediyor. Hastalık şişlikle de ortaya çıkabiliyor.

Korumak için: Koşma, atlama, diz çökme, merdiven inip çıkma gibi aşırı aktivitelerden kaçınılmalı.

Tedavisi: Koruyucu önlemler uygulanmalı, daha ileri durumlarda alçı ile tespit yapılmalı. Tendon kaydırma veya kemik grefti şeklinde cerrahi girişim de gerekebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.