Vaybe.NET

Bebeklerde İsilik

Bebeklerde isilik, yani kırmızı renkli deri döküntüsü, yaz aylarında sıklıkla görülen, özellikle yeni anneler için endişe verici ve rahatsız edici bir hastalıktır. Tıpta “miliaria” olarak adlandırılan isilik, özellikle yaz aylarında ortaya çıkan ve bulaşıcı özelliği olmayan bir tür deri döküntüsüdür. Her yaş grubundan çocukta görülebilmesine rağmen en sık bebeklerde görülür. Bunun nedeni bebeklerin yetişkinlere göre daha küçük cilt gözeneklerine sahip olmaları ve terlediklerinde teri vücuttan atmakta zorlanmalarıdır. Bu durumda gözenekler tıkanır ve isilik oluşur.

 

Emsey Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Didem Çalışkan Kirtil, isiliğe dair bilmeniz gerekenleri anlattı.

Bebeklerde isilik hangi bölgelerde görülür?

İsilikler genellikle göğüs ve karın bölgesinde, kol ve bacakların bükülen kısımlarında ve kalça gibi nemli bölgelerde daha sık görülür. Genellikle 3-4 gün içinde kaybolurlar ancak gerekli önlemler alınmazsa tekrarlayabilir özelliktedirler. Çok kalın ve sıkı giydirilen bebeklerde, aşırı terlemeleri ve terin gözenekleri tıkaması sonucu kış aylarında da isilik oluşabilir.

 

Bebeklerde isilik neden olur?

Yetişkin insanlara göre bebeklerin gözeneklerinin daha küçük olması, isilik oluşumunu kolaylaştıran etkenlerin başında gelir. Bebeği terli bırakmak, çok sık yıkamamak da isiliğin meydana gelmesinde önemli bir etkendir. Bebekler giydirilirken hava şartları ve bulundukları ortam mutlaka dikkate alınmalıdır. Bunun dışında bebeklerde isilik oluşumunda sık rastlanan etkenler arasında bol nemlendirici kullanma ve pamuklu olmayan giysiler giydirme de görülmektedir. Bebek ateşli bir hastalık geçirdiğinde ya da ateşi düştükten sonra da isilik ortaya çıkabilir.

Bebeklerde isiliğe ilk müdahale nasıl olmalıdır?

İsiliğin oluştuğu tahrişli bölgeye soğuk bir bez koyup, birkaç dakika o bölgeyi serinletmek, evde kendinizin de yapabileceği ilk müdahale şeklidir. Bezin sadece bölgenin üzerine koyulması, kesinlikle ovalanmaması gerektiğini unutmamalısınız. Döküntülerdeki kabarcıklardan sıvı ya da irin sızması, yüksek ateş ya da hastalığı işaret eden bir durum gözlemlediğinizde ya da bebeğinizin cildinde yeterli bakıma rağmen 3 gün içerisinde geçmeyen egzama ya da ciddi döküntü gözlemliyorsanız mutlaka çocuk doktorunuza durumu bildirmeniz gerekmektedir.

 

Bebeklerde isilik oluşumunu önlemek için ipuçları

  • Sıcak havalarda bebeğinizi serin tutacak ve teri emecek pamuklu giysiler tercih edin. Bebeğinize kalın ve dar giysiler giydirmekten kaçının.

 

  • Nemlendirici kremleri yeterli miktarda kullanmaya, aşırıya kaçmamaya özen gösterin.

 

  • Bu konudaki yeterli miktarı size aylık kontrolleriniz sırasında çocuk hastalıkları hekiminiz belirtecektir.

 

  • Bebeğinizin altını sık sık değiştirin. Bel lastiği sıkı olan naylon külotlar giydirmekten kaçının.

 

  • Bebeğinizin terini sık sık kontrol edin ve terli kalmasını engelleyin.

 

  • Terlediği takdirde terini emecek pamuklu kıyafetlerle giysilerini değiştirin.

 

  • Bebeğinizi sıcak ve havasız ortamlardan korumaya çalışın. Beşiğini kalorifer, ısıtıcı yanına taşımayın. Bu hem bebeğin güvenliği için tehlikelidir hem de isilik oluşumunu artırır.

 

  • Bebeğinizi aşırı sıcak odada uyutmamaya özen gösterin.

 

  • İsilikle karşı karşıya kalan bebeğe yapılabilecek en etkili tedavi şekli mutlaka her gün duş aldırmaktır.

 

  • Bebeklerde isilik oluşumunu önlemek için sıcak ve güneşin tam tepede olduğu zamanlarda dışarıya çıkacaksanız siperli bir bebek arabası ya da bir şemsiye kullanmayı tercih edin.

Etiketler: