Vaybe.NET

ÇOCUKLARDA HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU

373

Çocuğunuz aşırı hareketli, yerinde duramıyor, çok çabuk sıkılıyor ve tehlikeli olabilecek davranışlar sergiliyor mu? Bu ve benzeri belirtiler gözlemlediyseniz aklınıza gelen ilk bozukluk, hiperaktivite olabilir. Haklı da olabilirsiniz ancak “hiperaktivite nedir?” sorusunun net cevabını bilmeden değerlendirme yapmamalısınız.

Bazen hiperaktif şeklinde sıfatlandırılan çocukların, aslında hiperaktif olmadığı; sadece biraz yaramazlık yapma eğiliminde olduğu da gözlemlenebiliyor. Bu nedenle, bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazıda, hiper

Çocuğunuz aşırı hareketli, yerinde duramıyor, çok çabuk sıkılıyor ve tehlikeli olabilecek davranışlar sergiliyor mu? Bu ve benzeri belirtiler gözlemlediyseniz aklınıza gelen ilk bozukluk, hiperaktivite olabilir. Haklı da olabilirsiniz ancak “hiperaktivite nedir?” sorusunun net cevabını bilmeden değerlendirme yapmamalısınız.

Bazen hiperaktif şeklinde sıfatlandırılan çocukların, aslında hiperaktif olmadığı; sadece biraz yaramazlık yapma eğiliminde olduğu da gözlemlenebiliyor. Bu nedenle, bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazıda, hiperaktivite belirtileri, hiperaktif çocuğun eğitimi ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

HİPERAKTİVİTE NEDİR?

Çocuklarda plansızlık ve aşırı hareketlilik şeklinde açığa çıkan, dürtüsel bir bozukluktur. Hiperaktif çocuklar, rahatsız edici davranışları kasten yapmazlar. Yani, bu bir tür şımarıklık veya benzeri durum değildir. Hiperaktivite bozukluğu, dürtülerin kontrol edilmesinde yaşanan güçlükten ileri gelir.

Hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, birazdan aşağıda okuyacağınız davranışlarıyla özel hayatlarında ve sosyal hayatlarında çeşitli problemler yaşayabilirler. Sürekli eleştirilerin hedefi olabilir, muhtemel dikkat sorunlarıyla derslerden geri kalabilirler. Yaşıtlarından geri kalan çocukların özgüveni zarar görür ve diğer olumsuzluklarla birlikte yetersizlik hissedebilirler. Bu tür olumsuzlukların yaşanmaması için mutlaka önlem alınmalıdır.

HİPERAKTİF ÇOCUKLAR NASIL DESTEKLENMELİ?

Eğitim ve Gelişim Tavsiyeleri

    1. Çocuğunuza destek olmak için onun adına etkin bir planlama yapabilirsiniz. Ders saatleri, oyun saatleri, çeşitli etkinlik saatleri belirleyebilir ve kurallara uyması konusunda onu motive edebilirsiniz. Planlamayı siz yapmazsanız, onun yapmasını beklemek şimdilik gerçekçi bir beklenti olmaz. Planlama alışkanlığı kazanması için ona biraz zaman tanımalı ve diğer çocuklardan faklı (geçerli mazereti) olduğunu unutmamalısınız.
    2. Dikkat egzersizleriyle dikkatini güçlendirmesine, interaktif beyin egzersizleriyle düşünme ve öğrenme becerilerini geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz. Bu hususta, Ruh Sağlığı Derneği’nden onaylı, pedagojik ürün sertifikasına sahip, MentalUP uygulamasını kullanabilirsiniz.
ÖNEMLİ BİLGİ:

MentalUP, içerisindeki oyunlaştırılmış dikkat ve öğrenme becerilerinin gelişimini destekleyen egzersizlerle, çabuk sıkılan çocukların bile yoğun ilgisini görüyor. Bu sayede eğitmenler ve ebeveynler, çocuğa ısrar etmek zorunda kalmadan, onun da eğlenebileceği şekilde gelişimini destekleyici içerik sunmuş oluyorlar.

MentalUP’ı Denemek İçin Tıkla

  1. Öğretmeniyle görüşün ve çocuğunuzda hiperaktivite olduğu için dikkatinin çok kolay dağılabileceğini hatırlatın. Sınıfta ön sıralarda ve pencereden uzak noktalarda oturmasını sağlayın.
  2. Aşırı olan enerjisini, sağlıklı bir şekilde boşaltmasını sağlayacak aktiviteler sunabilirsiniz. Özellikle spor faaliyetleri ile hiperaktif çocuklar, enerjilerini doğru yöne kanalize etmiş olurlar. Spor yapmak, kan akışını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlar. Bu da beyin gelişimini destekleyen ve dikkat eksikliğine iyi gelen bir aktivitedir.
  3. Çabalamış olmalarını ödüllendirin. Sonuca değil, çabaya odaklanın. Aslında bu öneri, sadece hiperaktif çocukların ebeveynlerine değil; tüm ebeveynleredir ama siz bir hiperaktif çocuğun velisiyseniz, bu konuya çok özen gösterin.

aktivite belirtileri, hiperaktif çocuğun eğitimi ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.