Vaybe.NET

Çocuklarda Menenjit Belirtileri

201

Çocuklarda yüksek ateşten korkulur. Çünkü yüksek ateşle birlikte gelen tehlikeli rahatsızlıklardan biri; menenjittir. Menenjit, beyni saran zarların iltihaplanmasıyla oluşan, hemen tedavi edilmezse işitme kaybı, beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir bakteriyel enfeksiyondur.

 

Menenjit bakteriyemi nedir?

Menenjite yakalananların yüzde 95’i; 5 yaş altındaki çocuklardır. Vakaların çoğu menenjit bakteriyemi sonucunda oluşur. Bakterilerin salgıladığı endotoksinler veya hücre duvarı komponentleri enflamatuar yanıtı uyarır, sonuç olarak da kan beyin bariyerinde değişim meydana gelir ve etken beyin zarlarında enfeksiyon oluşur. Kafatası zedelenmeleri veya orta kulak hastalığı sonucu beyin zarları iltihaplanabilir. Kalabalık ortamlarda bulunan çocuk ve erişkinler daha fazla risk taşır. Bazı virüs türleri de daha hafif bir menenjit tablosuna yol açabilir. Bakteriyel menenjit tıbbi ve acil bir durumdur.

 

Menenjit belirtileri
Menenjitte klinik bulgular kişinin yaşına göre değişkenlik gösterir. Yaş küçüldükçe bulgular farklılıklar gösterir. Ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, ensede ağrı veya ense sertliği, bilinç bulanıklığı, uyku hali, kusma, parlak ışığa bakamama, ciltte basmakla solmayan lekeler, havale geçirme; menenjitin belirtileri arasında yer alır. Menenjit, birkaç gün süren bir üst solunum yolu enfeksiyonu, kulak iltihabı veya bağırsak enfeksiyonu ile de başlayabilir. Devamında çocuğun tablosu ağırlaşır ve diğer belirtiler de ortaya çıkmaya başlar.

Bebeklerde belirtiler daha zor anlaşılabilir. Yüksek veya düşük vücut ısısı, huzursuzluk, kucağa alınınca geçmeyen ısrarlı ağlamalar, kusma, uyku hali, beslenmede isteksizlik, bıngıldağın normalden bombe olması bebeklerde ortaya çıkabilecek menenjit belirtileri arasında yer alır.

Menenjit nasıl bulaşır?
Menenjite neden olan bakteri ve virüsler genellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan mikroorganizmalardır. Damlacık enfeksiyonu, yakın temas ile bulaşır. Bu nedenle hijyen kurallarına uymak, sık sık elleri yıkamak menenjit etkeni olabilen mikroorganizmaların vücuda ulaşmasına engel olur. Çocuklarda önemli menenjit etkenleri olan Haemophilus influenza ve Pnömokok adlı bakterilerden aşıyla korunmak mümkündür. Anne sütü, pek çok başka faydasının yanı sıra bebekleri menenjitten de korur. Çocukların kalabalık yerlere götürülmemesi ve okulların kapatılması ancak salgın durumlarında alınacak önlemlerdir. Menenjit damlacık enfeksiyonu yolu ile bulaştığından, su, yiyecek ve tuvalet temizliğinin korunmada yeri yoktur.

Menenjit hastalığı tedavisi
Doktorun şüphesi varsa, menenjit tanısını kesinleştirmek için sadece beyin omurilik sıvısı örneklemesi alınabilir. Bu şekilde menenjit tanısı koyulan vakalarda bakteriyel etken söz konusuysa, hemen antibiyotik tedavisine başlanmalı, çocuk hastanede yatırılmalı, intravenöz antibiyoterapi başlanarak izleme alınmalıdır. Vital bulguları yakın takip edilmelidir. Viral bir menenjit teşhisi konulursa, antibiyotiklerin tedavide yeri yoktur. Ağrı kesici, ateş düşürücü, sıvı tedavisi gibi rahatlatıcı yöntemlerle kişi takip edilmelidir. Yakın temasta bulunan kişilere ise koruyucu tedavi verilmesi belirli durumlarda gerekir. Menenjit olan kişilerle aynı evde oturanlara ve aynı sınıfta olup yakın temasta olanlara koruyucu ilaç tedavisi verilmesi önerilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.