Vaybe.NET

Çocuklarda Yüksek Ateş

157

Çocuklarda ateş sınırı çok önemlidir. Ateşli hatalıklar enfeksiyon kapması sonucu ve salgın hastalıklarının bulaşmasıyla meydana gelmektedir.  Ateş yükselmesi durumunda gerekli tedbirler ve önlemler alınmalıdır.

Önlem alınmadığı takdirde ateş yükselmesi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Normalden daha fazla yüksek olan ateşi düşürebilmek için ilk olarak çocuklardaki ateş sınırını bilmek gerekir.

Çocuklarda ateş sınırı ne olmalı?
Çocukların vücut ısılarının normal değerleri 35 ve 36 derecedir. 38 derece ve üzerine çıkmış vücut ısısı çocuğunuzun ateşinin çıktığı anlamana gelebilmektedir.

Çocuklarda 38 derece ve üzeri genellikle ateşli kabuk edeceğimiz değerler 38 ve 39 derecedir. Yüksek ateş havaleye yakın olarak gösterilebilen ateş sınırı da 40 ve üzeri ateş sınırıdır. Ateş 40 derecenin üzerine çıkmaya başladıysa muhakkak tedbir alınmalıdır.

Çocuklarda neden ateş ölçümü yapılmalı?
Çocuklar ateşlendiğini bilemezler ve bilseler bile bunu size gelip anlatamazlar. Bu nedenle çocuğunuzda ateş yükselmesini anlamak için onun vücudundaki bir takım belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Ateş beraberinde yorgunluk ve halsizlik hissini getirir. Bu nedenle çocuğunuz sürekli uyuma başladıysa ve halsizlik kendini göstermeye başladıysa ateş ölçümünü evde kendinizde yapabilirsiniz.

Çocuklarda ateş ölçümü hangi bölgelerden yapılmalıdır?
Çocuklarda ateş ölçümü koltuk altı, ağız bölgelerinden yapılabilir.  Bebeklerde genellikle ağız yoluyla ateş ölçülür. 2 yaş üzeri çocuklarda ise ateş ölçümü koltuk altından yapılmaktadır.

Aynı zamanda bebeklerde ateş ölçümü kulaktan da yapılabilir. Kulaktan ateş ölçmek genellikle doktorların kullanmış olduğu gayette güvenilir bir yöntemdir.
Ateş vücudun savunma mekanizmaları arasında yer alır.

Ateş çok yüksek ve çok düşük olduğu zamanlarda bağışıklık siteminde çöküşler meydana gelir. Çocuklarda ateşli hastalıklar tedavi edilmez ve önlem alınmazsa ilk olarak beyine hasar verir daha sonrasında ölümcül sonuçlara bile sebebiyet verebilir.

Çocuklarda ateş düşürücü ilaçlar ne zaman kullanılmalıdır?
Çocuklarda ateş sınırının ne olduğunu bilmek, işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu sınırı bildiğiniz takdirde gerekli önlemleri alarak tedaviyi başlatmak işinizi daha kolay hale getirir. Çocuklardaki ateş sınırı normalin biraz üzerindeyken direk ateş düşürücü ilaç verilmesi doğru değildir. Bunun yerine evde uygulanacak olan ateş düşürücü yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.