Vaybe.NET

Evde Peeling Yapmanın Püf Noktaları

167
Cildimiz 3 katmandan oluşur. Bu katmanlardan en dışarıda bulunan Epidermis belirli aralıklarla yenilenir. Epidermisin bu yenilenmesi cildinizin komple yenilenip canlanması gibi görülebilir. Bu süre zarfında ölü hücrelerin ciltten atılması doğal iyileşme sürecinin başlangıcıdır. Çoğu zaman bu işlemi gözlemlemeyiz. Bazen aşırı güneşlenme gibi etkiler sonucunda el, omuzlar ve yüzde ölü derilerin atılmasına şahir olursunuz. Peeling işlemi, ölü derileri cildin kendi periyodunda atmasını beklemeden, dışarıdan etkilerle ölü hücreleri söküp alma işlemidir. Bu sayede cildiniz yenilenmiş ve canlanmış gözükecektir. Kozmetik marketlerde pahalı peeling ürünleri satın almak yerine evde kendiniz doğal peeling maskeleri hazırlayabilirsiniz. Bu sayede hem kimyasal ve doğal olmayan maddelerden cildinizi uzak tutmuş olursunuz, hem de paranız cebinizde kalır. Peeling Yapılışı : En ideal zaman olarak uyku öncesinde hazırladığınız peeling malzemelerinizi yüzünüze sürün. Sonrasın dairesel hareketlerle parmaklarınızın ucu ile yüzünüze nazikçe masaj yapın. Bu peeling işlemi bittikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayıp kullandığınız bir nemlendiriciyi sürebilirsiniz. Doğal tariflerle peeling yapmadan önce bunlara dikkat edin;
  • Yüzünüzde sivilce, kızarıklık veya açık yara bulunuyorsa, peeling yapmayın. Bu sayede cildinizin enfeksiyon kapmasının da önüne geçmiş olursunuz.
  • Peeling işlemi yapmadan önce cildinizde makyaj varsa makyajı temizleyin. Cildinizi iyice temizleyip kurutarak gözeneklerin içerisinde kir ve tıkanıklık olmasını önleyin.
  • Peeling işlemini uygularken gözlerinizi ve göz çevrenizi korumaya özen gösterin.
  • Peeling işlemini düzenli yapmak önemlidir. Tarifte hangi sıklıkta yapmanız gerektiği belirtilmediyse haftada 1 veya 2 kere mutlaka işlemi tekrar edin.
  • Uygulayacağınız peeling maskesine cildinizin alerjisi olup olmadığını anlamak için ilk önce cildinizde küçük bir alana sürüp bir iki dakika bekleyebilirsiniz.

Çilek ve Yoğurt Peeling Maskesi

5-6 tane orta boy çileğin saplarını çıkartıp iyice yıkadıktan sonra, 2 çorba kaşığı yağsız yoğurdun içine bir kapta ekleyin. Bir çatal yardımı ile ezerek bir süre karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürün. Çileğin içerisinde asit bulunduğu için göz bölgenizi sakınmaya dikkat edin.20 – 25 dakika bekledikten sonra bol ılık suyla maskeyi durulayabilirsiniz. Haftada 1 veya 2 kere uygulayarak 1 ay gibi kısa sürede tamamen etkisini görebilirsiniz. Eğer elinizde çilek yoksa limon ve portakal gibi asitli meyveleri de kullanabilirsiniz. 1.5 limon veya bir portakalı ezerek kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.