Vaybe.NET

Makyajla Uyumanın Cilde 7 Büyük Zararı

115

Tenin sürekli olarak makyajla temas etmesi, cilde çok zarar verebiliyor. Özellikle uzun saatler makyajı temizlememek ciddi cilt problemlerına yol açabiliyor. Makyajla uyumak da bazı problemlere neden oluyor. İşte makyajla uyumanın cilde zararları…

Makyaj kadınların günlük hayatta, özel günlerde hatta her gün sıklıkla kullandığı bir güzellik aracı. Kimi insanlar kusurlarını kapatmak, kimisi ufacık bir sivilceyi yok etmek, kimisi gençleşmek için makyaj yapıyor. Ancak her zaman tek bir ortak nokta var; güzelleşmek.

1-Cildi kurutuyor

Makyajla uyumak, cildin nefes almasını engellediğinden, gece boyunca cildi kurutuyor ve derinin pul pul dökülmesine neden oluyor.

2-Gözenekler tıkanıyor

Gece boyunca ciltte makyajın kalması gözenekleri tıkıyor. Bu da sivilce, siyah nokta gibi cilt problemlerine sebep oluyor. Hatta cilt yağlanabiliyor.

3-Yenilenmeyi engelliyor

Cilt, hatta tüm insan vücudu kendini gece boyunca yeniler. Ancak nefes alamayan cilt kendini yenileyemez. Dolayısıyla makyajla uyuyunca cildimiz kupkuru veya çok yağlı olabileceği gibi, aşırı sivilceli de olabilir. Nefes alamayan ve kendini yenilemeyen cilt buna tepki gösterir.

4-Erken yaşlanma

Gece boyunca tıkalı kalan gözenekler cildin elastikiyetini kaybetmesine, sarkmalara ve çizgilenmelere neden olur. Erken yaşta da olsanız, olduğunuzdan çok daha yaşlı görünebilirsiniz.

5-Kirpiklere zarar verir

Özellikle göz makyajı, göz çevresinin nefes alabilmesine engel olur. Göz çevresi çok hassastır ve kalan makyaj tahriş ve kızarıklıklara sebep olur. Ayrıca kirpik diplerinin maskara ile dolu olması kirpikleri kırar ve yeni kirpiklerin çıkmasını engeller. Bu gibi durumlar enfeksiyon kapma gibi rahatsızlıklara kadar gidebilir.

6-Dudakları çatlatır

Rujun dudaklara her zaman iyi geldiği düşünülür. Ancak bu tamamen yanlıştır. Rujun dudakta uzun sure kalması dudakların çatlamasına neden olur. Bu da dudakta çirkin görüntüler oluşturur.

7-Cildi ağırlaştırır

Makyajla uyumak cildi yorar ve ağırlaştırır. Makyajla uyuduğunuz günün sabahında kendinizi, cildinizi çok ağır, kirli, yağlı hissedersiniz.

Böyle hissiyatlar yaşamamak için cildinizi uyumadan önce makyajdan arındırmalı, nemlendirici ve tonik kullanarak cildinizin nefes almasını sağlamalısınız. Böylelikle daha sağlıklı, genç ve temiz bir cilde sahip olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.