Vaybe.NET

Yeni Doğan Bebek Bakımı

1. Yenidoğan emzirme düzeni nasıl olmalı?

24 saat içinde en az 8-10 kez her iki memeni de emzir ve her seferinde birini tamamen bitirmesini sağla! Emzirme zamanının geldiğini düşündüğün sırada bebeğin uyuyor olabilir. Sen de onun uykusunu bölmek istemediğinde emzirmeyi ertelemeyi tercih ediyor olabilirsin. Ancak emzirme aralıklarının 3 saati geçmemesine dikkat etmelisin. Eğer bebeğin 10 dakikadan daha kısa sürede emip bırakıyorsa memeni tam olarak boşaltamıyor olabilir. Böyle bir durumda memene hafif baskı uygulayarak ona yardımcı olabilirsin.

2. Yenidoğan uyku düzeni nasıl olmalı?

Yenidoğan bebeğinin günün çoğunu uyuyarak geçirdiğini ama uyku düzeninin seninkinden çok farklı olduğunu göreceksin. Geçici olan bu düzende bebeğin günde 12-16 saat kadar uyur, 1 ila 2 saat uykunun ardından uyanır ve yeniden aynı düzene devam eder. 2 haftalık olduğunda ise uyku ve uyanıklık sürelerinin arttığını gözlemleyebilirsin.

3. Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı nasıl giderilir?

  • Bebeğini sırtı dik olacak şekilde omuzuna yerleştir.
  • Avucunun içinde bir boşluk kalacak şekilde parmaklarını kapa.
  • Bebeğinin mide hizasında beline yakın bir noktaya avuç içinle peş peşe vurarak sıkışmış gazın yükselmesini sağla.
  • Ardından avucunla bebeğinin sırtını sıvazla ve gazın dışarı çıkmasına yardımcı ol.

4.Yenidoğan bebeğin göbek bakımı nasıl olmalı?

Göbek bağının doğumdan sonraki iki hafta içinde düştüğünü görebilirsin. Bu süreçte göbek bağını kuru tutabilirsen bağın düşmesi hızlanacaktır. Bu nedenle göbek bağı düşene kadar bebeğini küvette yıkamaman ve bu bölgenin ıslanmamasına dikkat etmen önemli. Ayrıca göbek bağının hava ile temas etmesi daha çabuk iyileşmesini sağlar. Bu sebeple bölgenin bebek bezi ile kapanmaması iyi olur. Göbek bağı düştükten sonra ise bölgeye alkollü ya da kolonyalı bez koyarak kurumasını hızlandırabilirsin. Eğer göbek bağının çevresinde iltihap, kaşıntı, kızarıklık fark edersen doktoruna danışman gerekebilir. Böyle durumların acil tedaviyi gerektiren sebeplerden oluşabileceğini aklında bulundurmanı öneririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.